Ιστορικό

Το Επιμελητήριο Ημαθίας ιδρύθηκε με το Βασιλικό Διάταγμα της 9ης Οκτωβρίου 1959, ως Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου και εποπτεύεται από το Υπουργείο Ανάπτυξης.

Αποτελεί υποχρεωτική ένωση των Εμπόρων, Βιομηχάνων, Επαγγελματιών και Βιοτεχνών της περιοχής, με αιρετά όργανα Διοίκησης που εκλέγονται κάθε τέσσερα χρόνια από τα μέλη του Επιμελητηρίου.

Λειτούργησε αρχικά ως Περιφερειακό Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο Νομού Ημαθίας, διεπόμενο από τις διατάξεις του από 5/3/1947 (ΦΕΚ 49/1947) διατάγματος.

Το 1980 μετατράπηκε σε (κεντρικό) Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο Νομού Ημαθίας και από το 1988 σε Επιμελητήριο Ημαθίας.

Το Διοικητικό Συμβούλιο αποτελείται από 21 Μέλη.

Περιλαμβάνει επτά τμήματα:

  1. Εμπορικό
  2. Μεταποιητικό
  3. Υπηρεσιών
  4. Τουριστικό
  5. Μεταφορών
  6. Εξαγωγικό

Το προσωπικό αποτελείται από τρείς μόνιμους υπαλλήλους.

Το κτίριο στο οποίο στεγάζεται το Επιμελητήριο Ημαθίας, έχει έκταση 1.200 τ.μ. και αποτελείται από τέσσερις (4) ορόφους:

Η ευελιξία της νομικής του μορφής σε συνδυασμό με την αιρετή διοίκηση του από εκπροσώπους των Μελών του, το καθιστά ως το κατεξοχήν αρμόδιο φορέα εκπροσώπησης των Εμπορικών, Βιομηχανικών, Επαγγελματικών και Βιοτεχνικών Επιχειρήσεων της Ημαθίας προς την Πολιτεία και σε κάθε τρίτο.

Δείτε επίσης

Πίνακας Διοικητικών Συμβουλίων
από την Ίδρυση του Επιμελητηρίου Ημαθίας (1960) έως και σήμερα

Το Διοικητικό Συμβούλιο αποτελείται από:

  1. Αποστολίδης Στέφανος
  2. Ασλανίδης Ιωάννης
  3. Βουγιούκας Στυλιανός
  4. Βουλουτάκης Ζαχαρίας
  5. Γαλίκας Ιωάννης
  6. Γεωργιάδου Ρένα
  7. Γιάγκογλου Αναστάσιος
  8. Δαρλόπουλος Κωνσταντίνος
  9. Καπατζάς Απόστολος-Πέτρος
  10. Καζίλης Νικόλαος
  11. Καραφέντζος Ιωάννης
  12. Κάτσιος Δημήτριος
  13. Κουτσιώφτης Στέργιος
  14. Κώστογλου Ελένη
  15. Μεϊμαρίδης Στυλιανός
  16. Μπίκας Γεώργιος
  17. Νέγκας Νικόλαος
  18. Νούλας Νικόλαος
  19. Παπαοικονόμου Κωνσταντίνος
  20. Σακαλής Αργύριος
  21. Σισμανίδης Κωνσταντίνος

 

(*1) Ο κ.Κάτσιος Δημήτριος αντικαταστάθηκε από τον κ. Καζίλη Νικόλαο την 5/4/2021

(*2) Η κα.Καραγιαννίδου Μάρθα αντικαταστάθηκε από τον κ. Μπίκα Κωνσταντίνο την 26/4/2021

(*3) Ο κ.Σακαλής Αργύριος αντικαταστάθηκε από τον κ. Κανδύλα Γεώργιο Νικόλαο την 14/3/2022

ΤΜΗΜΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: ΠΕΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΤΟΥΛΑ
ΑΝΑΠ/ΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΟΥ: ΓΙΤΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ
1. ΓΙΑΝΝΑΒΑΡΤΖΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
2. ΓΙΤΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ
3. ΔΑΡΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
4. ΜΠΙΖΕΤΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
5. ΠΕΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΤΟΥΛΑ
6. ΤΡΑΝΙΔΗΣ ΜΙΧΑΗΛ (*6)
 

ΤΜΗΜΑ ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΙΚΟ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: ΓΙΑΓΚΟΓΛΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
ΑΝΑΠ/ΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΟΥ: ΓΙΑΝΝΑΚΟΒΙΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
1. ΑΛΜΠΑΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
2. ΓΙΑΓΚΟΓΛΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
3. ΓΙΑΝΝΑΚΟΒΙΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
4. ΛΑΣΠΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
5. ΝΤΟΒΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (*1)
6. ΟΥΣΟΥΛΤΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
7. ΠΑΤΣΙΑΒΟΥΡΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
8. ΤΣΙΒΑΛΙΔΗΣ ΣΠΥΡΟΣ (*5)



ΤΜΗΜΑ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: ΠΕΤΡΟΜΕΛΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
1. ΠΕΤΡΟΜΕΛΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ



ΤΜΗΜΑ ΕΞΑΓΩΓΙΚΟ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: ΠΕΤΡΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ (2012 - 2013)
ΠΡΟΕΔΡΟΣ: ΣΚΟΥΡΤΟΠΟΥΛΟΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ (2014 - 2015)
ΑΝΑΠ/ΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΟΥ: ΓΙΑΝΝΑΚΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
1. ΜΠΛΑΝΤΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (*2)
2. ΜΠΡΑΝΙΩΤΗΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ (*3)
3. ΠΕΤΡΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ (*4)
4. ΣΚΟΥΡΤΟΠΟΥΛΟΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ

 

ΤΜΗΜΑ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ
1. ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ

 

ΤΜΗΜΑ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: ΤΣΕΑΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ
1. ΤΣΕΑΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ

 

(*1) Ο Ντόβας Γεώργιος αντικαταστάθηκε στις 20-11-2013 από τον Μεϊμαρίδη Στυλιανό (Τμήμα Μεταποιητικό)

(*2) Ο Μπλάντας Κωνσταντίνος αντικαταστάθηκε  στις 5-3-2013 από τον Παντελίδη Δημήτριο (Τμήμα Εξαγωγικό)

(*3) Ο Μπρανιώτης Σωτήριος αντικαταστάθηκε στις 14-5-2012 από τον Γιαννακάκη Χρήστο (Τμήμα Εξαγωγικό)

(*4) Ο Πετράς Θεόδωρος αντικαταστάθηκε στις 8-10-2014 από τον Τζουβάρα Χρήστο (Τμήμα Εξαγωγικό)

(*5) Ο Τσιβαλίδης Σπύρος αντικαταστάθηκε στις 29-2-2016 από τον Ζευγαρόπουλο Βασίλειο (Τμήμα Μεταποιητικό)

(*6) Ο Τρανίδης Μιχαήλ αντικαταστάθηκε στις 25-5-2016 από τον Μπίκα Γεώργιο (Τμήμα Εμπορικό)

ΤΜΗΜΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟ
1. ΕΥΦΡΑΙΜΙΔΗΣ ΑΒΡΑΑΜ ΤΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥ
2. ΟΥΣΟΥΛΤΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ
3. ΠΑΝΤΕΛΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ

 

ΤΜΗΜΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟ
1. ΜΠΙΖΕΤΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ
2. ΠΕΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΛΑΜΑΤΗ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
3. ΤΡΑΝΙΔΗΣ ΜΙΧΑΗΛ ΤΟΥ ΑΓΓΕΛΟΥ
4. ΧΑΤΖΟΓΛΟΥ ΙΟΡΔΑΝΗΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΑΚΟΥ

 

ΤΜΗΜΑ ΒΙΟΤΕΧΝΙΚΟ
1. ΒΑΦΕΙΑΔΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
2. ΜΠΙΛΑΔΕΡΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΟΥ ΦΩΤΙΟΥ
3. ΠΡΟΥΣΑΛΗΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ ΤΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ (*1)
4. ΤΣΙΒΑΛΙΔΗΣ ΣΠΥΡΟΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΚΛΗ

 

ΤΜΗΜΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ
1. ΠΕΤΡΟΜΕΛΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΔΩΡΟΥ
2. ΣΙΜΗΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΟΥ ΤΡΑΪΑΝΟΥ
3. ΩΡΟΛΟΓΑ ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΤΟΥ ΑΛΕΚΟΥ
4. ΧΑΡΙΣΗΣ ΘΩΜΑΣ ΤΟΥ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

 

ΤΜΗΜΑ ΕΞΑΓΩΓΙΚΟ
1. ΠΕΤΚΟΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΤΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ
2. ΣΑΡΓΙΑΝΝΙΔΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΤΟΥ ΠΕΤΡΟΥ

 

ΤΜΗΜΑ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ
1. ΚΟΝΤΟΓΟΥΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
2. ΠΕΤΡΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

 

ΤΜΗΜΑ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ
1. ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
2. ΤΣΕΑΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

ΤΜΗΜΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟ
1. Καζαντζίδης Δημήτριος του Παναγιώτη (*4)
2. Μακρίδης Χρήστος του Νικολάου
3. Ουσουλτζόγλου Νικόλαος του Προδρόμου [Βιογραφικό]
4. Παντελίδης Δημήτριος του Παναγιώτη
5. Παπαδόπουλος Ταξιάρχης του Γεωργίου
6. Σεκερτζής Αντώνιος του Δημητρίου

ΤΜΗΜΑ ΒΙΟΤΕΧΝΙΚΟ
1. Βαφειάδης Αθανάσιος του Δημητρίου
2. Βέρρος Κων/νος του Ιωάννη
3. Γιανναβαρτζής Σταύρος του Χρήστου
4. Κάκαρης Κων/νος του Δημητρίου
5. Καραμπινέσης Νικηφόρος του Δημητρίου (*1)
6. Μπιλαδέρης Παναγιώτης του Φωτίου
7. Παπαδόπουλος Κων/νος του Ευαγγέλου
8. Πελεκίδου Ελένη του Δημητρίου
9. Πέτκος Στέργιος του Νικολάου
10. Πρόϊος Δημήτριος του Γεωργίου
11. Προύσαλης Ευστράτιος του Αθανασίου

ΤΜΗΜΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟ
1. Δημητριάδης Δημήτριος του Γεωργίου
2. Καραδήμος Ευάγγελος του Κων/νου (*2)
3. Κοντόπουλος Κυριάκος του Χαραλάμπου
4. Κουσίδου Ευθυμία του Γεωργίου
5. Κούτερης Θωμάς του Γρηγορίου (*3) [Βιογραφικό]
6. Λαζός Ηλίας του Νικολάου
7. Μπιζέτας Γεώργιος του Παναγιώτη
8. Μπίκας Γεώργιος του Αχιλλέα
9. Παπαδημητρίου Βασιλική του Φιλώτα
10. Πατσιαβούρας Νικόλαος του Μιχαήλ
11. Πυρινός Νικόλαος του Παύλου
12. Τρανίδης Μιχάλης του Ιωάννη
13. Χατζόγλου Ιορδάνης του Προδρόμου

ΤΜΗΜΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ
1. Κοντογούνης Δημήτριος του Γεωργίου
2. Κρυσταλλόπουλος Ιωάννης του Νικολάου
3. Μιχαηλίδης Κυριάκος του Ιωάννη
4. Μουρατίδου Σοφία του Χαράλαμπου
5. Νικολάου Κων/νος του Γεωργίου
6. Χαρίσης Θωμάς του Εμμανουήλ
7. Ωρολογάς Αλέκος του Σπυρίδωνα

ΤΜΗΜΑ ΕΞΑΓΩΓΙΚΟ
1. Αλεξιάδης Φώτιος του Αντωνίου
2. Μπλάντας Κων/νος του Αλεξάνδρου
3. Φύκατας Πέτρος του Μιχαήλ
4. Χαλκίδης Βασίλειος του Αναστασίου

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:
(*1) Στις 15/09/2003 αποχώρησε από το Διοικητικό Συμβούλιο ο Καραμπινέσης Νικηφόρος (Τμήμα Βιοτεχνικό) λόγω συνταξιοδότησης.
(*2) Στις 22/01/2004 αποχώρησε από το Διοικητικό Συμβούλιο ο Καραδήμος Ευάγγελος (Τμήμα Εμπορικό) λόγω συνταξιοδότησης.
(*3) Στις 27/10/2005 αποχώρησε από το Διοικητικό Συμβούλιο ο Κούτερης Θωμάς (Τμήμα Εμπορικό) λόγω συνταξιοδότησης.
(*4) Στις 13/11/05 απεβίωσε ο Καζαντζίδης Δημήτριος.

ΤΜΗΜΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟ
1. Καζαντζίδης Δημήτριος του Παναγιώτη
2. Κασάπης Κων/νος του Στεφάνου
3. Κυριακίδης Κων/νος του Παναγιώτη
4. Λάλας Εμμανουήλ του Χριστοδούλου
5. Μουστάκας Αθανάσιος του Νικολάου
6. Ουσουλτζόγλου Νικόλαος του Προδρόμου
7. Τάτσης Θεόφιλος του Κων/νου
8. Φάκας Πέτρος του Δημητρίου

 

ΤΜΗΜΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟ
1. Βακάλης Ευστάθιος του Δημητρίου (*2)
2. Βασιλείου Μεταξάς του Κων/νου
3. Γιαννόπουλος Αντώνιος του Δημητρίου
4. Θεοδωρίδης Παναγιώτης του Κων/νου
5. Θεοχαρόπουλος Βασίλειος του Κων/νου
6. Κάτσιος Δημήτριος του Παναγιώτη
7. Κοντογουλιδης Αναστάσιος του Γεωργίου
8. Κούτερης Θωμάς του Γρηγορίου
9. Μπαρμπαρούσης Ιωάννης του Νικολάου
10. Μπίκας Γεώργιος του Αχιλλέα
11. Μπουράτσης Γεώργιος του Αριστοτέλη
12. Σιμόπουλος Αντώνιος του Νικολάου

 

ΤΜΗΜΑ ΒΙΟΤΕΧΝΙΚΟ
1. Γεωργιάδης Νικόλαος του Μιχαήλ
2. Μπιλαδέρης Παναγιώτης του Φωτίου
3. Κόγιας Γεώργιος του Στεργίου (*1)
4. Παπαδόπουλος Κων/νος του Ευαγγέλου
5. Καραμπινέσης Νικηφόρος του Δημητρίου
6. Πατσιαβούρας Νικόλαος του Μιχαήλ
7. Προύσαλης Ευστράτιος του Αθανασίου
8. Τσιλογιάννης Κων/νος του Γεωργίου

 

ΤΜΗΜΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ
1. Κοντογούνης Δημήτριος του Γεωργίου
2. Κρυσταλλόπουλος Ιωάννης του Νικολάου
3. Μιζαντζίδης Ιωαννίκειος του Δημητρίου
4. Πετρακόπουλος Γεώργιος του Αλεξάνδρου
5. Πετρομελίδης Βασίλειος του Θεοδώρου
6. Τσιλιγκιρίδης Εμμανουήλ του Κων/νου
7. Χαρισιάδης Ιωάννης του Αγαθαγγέλου
8. Ωρολογάς Αλέκος του Σπυρίδωνα

 

ΤΜΗΜΑ ΕΞΑΓΩΓΙΚΟ
1. Γιάννος Γεώργιος του Γεωργίου
2. Εκατός Ευστράτιος του Ιωάννου
3. Μπλάντας Κων/νος του Αλεξάνδρου
4. Σίνος Παντελής του Στεφάνου
5. Τσαχουρίδης Κων/νος του Σταύρου


ΣΗΜΕΙΩΣΗ:
(*1) Μετά την απεβίωση του Κόγια Γεώργιου, κατέλαβε τη θέση του, ο Φιάκας Χρήστος του Τμήματος Βιοτεχνίας, στις 23/09/1998.
(*2) Μετά την συνταξιοδότηση του Βακάλη Ευστάθιου, κατέλαβε τη θέση του, ο Εξαρχόπουλος Απόστολος του Τμήματος Εμπορίου, στις 11/03/2000.

ΤΜΗΜΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟ
1. Καζαντζίδης Κων/νος του Γεωργίου
2. Κασάπης Κων/νος του Στεφάνου
3. Λάλας Εμμανουήλ του Χριστοδούλου
4. Ουσουλτζόγλου Νικόλαος του Προδρόμου
5. Παπαδόπουλος Ταξιάρχης του Γεωργίου

 

ΤΜΗΜΑ ΒΙΟΤΕΧΝΙΚΟ
1. Κάκαρης Κων/νος του Δημητρίου
2. Μπιλαδέρης Παναγιώτης του Φωτίου

ΤΜΗΜΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟ
1. Βακάλης Ευστάθιος του Δημητρίου
2. Κούτερης Θωμάς του Γρηγορίου
3. Πετερομελίδης Θεόδωρος του Βασιλείου
4. Σαράφογλου Κων/νος του Γεωργίου

 

ΤΜΗΜΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ
1. Γιαννακάκης Χρήστος του Παναγιώτη
2. Θεοδωρίδης Παναγιώτης του Κων/νου
3. Ιωάννου Νικόλαος του Φιλήμωνα
4. Κοντόπουλος Ιωάννης του Αλεξάνδρου
5. Μπίκας Αχιλλέας του Γεωργίου
6. Παναγιωτίδης Ευστάθιος του Κυριάκου
7. Τσιλογιάννης Κων/νος του Γεωργίου
8. Ωρολογάς Αλέκος του Σπυρίδωνα

 

ΤΜΗΜΑ ΕΞΑΓΩΓΙΚΟ
1. Εκατός Ευστράτιος του Ιωάννη

ΤΜΗΜΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟ
1. Καζαντζίδης Κων/νος του Γεωργίου
2. Καζαντζίδης Θεόδωρος του Παναγιώτη
3. Λάλας Εμμανουήλ του Χριστοδούλου
4. Ουσουλτζόγλου Νικόλαος του Προδρόμου
5. Φάκας Πέτρος του Δημητρίου

 

ΤΜΗΜΑ ΒΙΟΤΕΧΝΙΚΟ
1. Ζιασιάκος Αναστάσιος του Αποστόλου
2. Παπαδάκης Αθανάσιος του Στεφάνου
3. Πίτος Νικόλαος του Ιωάννη
4. Τζιμογιάννης Νικόλαος του Δημητρίου (*1)

 

ΤΜΗΜΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟ
1. Βακάλης Ευστάθιος του Δημητρίου
2. Εκατός Ευστράτιος του Ιωάννη
3. Κούτερης Θωμάς του Γρηγορίου
4. Λιόλιος Στέφανος του Σταύρου
5. Παπαγιάννης Δημήτριος του Ξενοφών (*3)
6. Σαράφογλου Κων/νος του Γεωγρίου

 

ΤΜΗΜΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ
1. Ασικίδης Αναστάσιος του Δημητρίου
2. Θεοδωρίδης Παναγιώτης του Κων/νου
3. Μιζαντζίδης Ιωαννίκειος του Δημητρίου
4. Μπέης Αχιλλέας του Αχιλλέα (*2)
5. Μπίκας Αχιλλέας του Γεωργίου
6. Παναγιωτίδης Ευστάθιος του Κυριάκου
7. Παπουτσής Ιωάννης του Δημητρίου
8. Ωρολογάς Αλέκος του Σπυρίδωνα


ΣΗΜΕΙΩΣΗ:
(*1) Ο Τζιμογιάννης Νικόλαος, αντικαταστάθηκε στις 19/01/1990, από τον Κάκαρη Κων/νο (Τμήμα Βιοτεχνικό).
(*2) Ο Μπέης Αχιλλέας, αντικαταστάθηκε στις 28/08/1991, από τον Καπράρα Στέργιο (Τμήμα Επαγγελματικό).
(*3) Ο Παπαγιάννης Δημήτριος, αντικαταστάθηκε στις 30/10/1991 από τον Πετρομελίδη Θεόδωρο (Τμήμα Εμπορικό).

ΤΜΗΜΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟ
1. Καζαντζίδης Κων/νος του Γεωργίου
2. Καζαντζίδης θεόδωρος του Παναγιώτη
3. Κασάπης Στέφανος του Κων/νου
4. Λαζός Νικόλαος του Ηλία (*3)
5. Ουσουλτζόγλου Νικόλαος του Προδρόμου
6. Πασχαλίδης Λάζαρος του Παντελή

 

ΤΜΗΜΑ ΒΙΟΤΕΧΝΙΚΟ
1. Δημητριάδης Κων/νος του Αναστασίου
2. Ζευγαρόπουλος Θεόφιλος του Ιωάννη
3. Καπράρας Στέργιος του Γεωργίου
4. Μπαδόλας Αριστείδης του Νικολάου
5. Παπαδόπουλος Ευάγγελος του Κων/νου

 

ΤΜΗΜΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟ
1. Βακάλης Ευστάθιος του Δημητρίου
2. Καλαμάτας Παντελής του Θεοδώρου (*2)
3. Καπόγλου Παύλος του Μιχαήλ
4. Κούτερης Θωμάς του Γρηγορίου
5. Λέκκας Παναγιώτης του Ηλία
6. Λιόλιος Στέφανος του Σταύρου
7. Παπουτσής Ιωάννης του Δημητρίου
8. Ραφτόπουλος Θεόδωρος του Θωμά

 

ΤΜΗΜΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ
1. Θεοδωρίδης Παναγιώτης του Κων/νου
2. Μιζαντζίδης Ιωαννίκειος του Δημητρίου
3. Πετρομελίδης Θεόδωρος του Βασιλείου
4. Χαρισιάδης Ιωάννης του Αγαθαγγέλου
5. Χοχλιούρος Ιωάννης του Εμμανουήλ (*1)
6. Ωρολογάς Αλέκος του Σπυρίδωνα


ΣΗΜΕΙΩΣΗ:
(*1) Ο Χοχλιούρος Ιωάννης, αντικαταστάθηκε στις 16/01/1985 από τον Μπίκα Αχιλλέα (Τμήμα Επαγγελματικό).
(*2) Ο Καλαμάτας Παντελής, αντικαταστάθηκε στις 29/05/1985 από τον Αρβανιτίδη Χαράλαμπο (Τμήμα Εμπορικό).
(*3) Ο Λαζός Νικόλαος, αντικαταστάθηκε στις 23/04/1986 από τον Λάλα Εμμανουήλ (Τμήμα Βιομηχανικό).
(*4) Ο Αρβανιτίδης Χαράλαμπος, αντικαταστάθηκε στις 23/04/1986 από τον Λιμπάτζη Αθανάσιο (Τμήμα Επαγγελματικό).

ΤΜΗΜΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟ
1. Γεωργιάδης Πέτρος του Δημοσθένη
2. Καζαντζίδης Θεόδωρος του Παναγιώτη
3. Καζαντζίδης Κων/νος του Γεωργίου
4. Κασάπης Στέφανος του Κων/νου
5. Μυλωνάς Δημήτριος του Ιωάννη
6. Σκουρτόπουλος Κων/νος του Σωτηρίου

 

ΤΜΗΜΑ ΒΙΟΤΕΧΝΙΚΟ
1. Ζευγαρόπουλος Θεόφιλος του Ιωάννη
2. Μποζίνης Γεώργιος του Στεργίου
3. Οικονόμου Γεώργιος του Νικολάου
4. Τσακτάνης Νικόλαος του Στεργίου
5. Φύκατας Μιχαήλ του Πέτρου

 

ΤΜΗΜΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟ
1. Αρβανιτίδης Χαράλαμπος του Γεωργίου
2. Βακάλης Ευστάθιος του Δημητρίου
3. Δρανίδης Κων/νος του Λαζάρου
4. Καλαμάτας Παντελής του Θεοδώρου
5. Καπρίνης Ιωάννης του Δημητρίου
6. Κούτερης Θωμάς του Γρηγορίου
7. Λιόλιος Στέφανος του Σταύρου
8. Μήτσιου Χρήστος του Γεωργίου
9. Φωτιάδης Ηλίας του Χρήστου

 

ΤΜΗΜΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ
1. Θεοδωρίδης Πανγιώτης του Κων/νου
2. Καλογήρου Εμμανουήλ του Ιωάννη
3. Μπίκας Αχιλλέας του Γεωργίου
4. Χοχλιούρος Ιωάννης του Εμμανουήλ
5. Ωρολογάς Αλέξανδρος του Σπυρίδωνα

ΤΜΗΜΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟ
1. Καζαντζίδης Θεόδωρος του Παναγιώτη
2. Καζαντζίδης Κων/νος του Γεωργίου

 

ΤΜΗΜΑ ΒΙΟΤΕΧΝΙΚΟ
1. Μποζίνης Γεώργιος του Στεργίου
2. Οικονόμου Γεώργιος του Νικολάου
3. Πασχαλίδης Λάζαρος του Παντελή
4. Φύκατας Μιχαήλ του Πέτρου

 

ΤΜΗΜΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟ
1. Δρανίδης Κων/νος του Λαζάρου
2. Καλαμάτας Παντελής του Θεοδώρου
3. Καπρίνης Ιωάννης του Δημητρίου
4. Κούτερης Θωμάς του Γρηγορίου
5. Μήτσιου Χρήστος του Γεωργίου
6. Τερτιβανίδης Βασίλειος του Χαριλάου
7. Τσακτάνης Νικόλαος του Στεργίου
8. Χρυσοχόου Χαράλαμπος του Γεωργίου

 

ΤΜΗΜΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ
1. Θεοδωρίδης Πανγιώτης του Κων/νου
2. Νίκου Νικόλαος του Αθανασίου

ΤΜΗΜΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟ
1. Καζαντζίδης Θεόδωρος του Παναγιώτη

ΤΜΗΜΑ ΒΙΟΤΕΧΝΙΚΟ
1. Ζευγαρόπουλος Θεόφιλος του Ιωάννη
2. Μυστακίδης Πέτρος του Δημητρίου
3. Τελάλογλου Νικόλαος του Ιορδάνη
4. Τζελέπογλου Ευθύμιος του Κων/νου

 

ΤΜΗΜΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟ
1. Βαφείδης Δημήτριος του Στεφάνου
2. Θεοφάνους Δημοσθένης του Θωμά
3. Κούτερης Θωμάς του Γρηγορίου
4. Χατζηκοκόλης Αλέξανδρος του Θεοχάρη

ΤΜΗΜΑ ΒΙΟΤΕΧΝΙΚΟ
1. Γεωργιάδης Πέτρος του Δημοσθένη

 

ΤΜΗΜΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟ
1. Καλαμάτας Παντελής του Θεοδώρου
2. Κασάπης Στέφανος του Κων/νου
3. Μήτσιου Χρήστος του Γεωργίου

 

ΤΜΗΜΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ
1. Θεοδωρίδης Παναγιώτης του Κων/νου

ΤΜΗΜΑ ΒΙΟΤΕΧΝΙΚΟ
1. Γεωργιάδης Πέτρος του Δημοσθένη

 

ΤΜΗΜΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟ
1. Κασάπης Στέφανος του Κων/νου
2. Μήτσιου Χρήστος του Γεωργίου
3. Χαρούσης Κων/νος του Θεοφάνους

 

ΤΜΗΜΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ
1. Θεοδωρίδης Παναγιώτης του Κων/νου

ΤΜΗΜΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟ
1. Κασάπης Στέφανος του Κων/νου
2. Χαρούσης Κων/νος του Θεοφάνους

 

ΤΜΗΜΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ
1. Θεοδωρίδης Παναγιώτης του Κων/νου

ΤΜΗΜΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟ
1. Κασάπης Στέφανος του Κων/νου
2. Τζιαμπούρας Θωμάς του Αθανασίου
3. Χαρούσης Κων/νος του Θεοφάνους

ΤΜΗΜΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟ
1. Βαφείδης Γεώργιος του Στεφάνου
2. Μήτσιου Χρήστος του Γεωργίου
3. Τζιαμπούρας Θωμάς του Αθανασίου
4. Χαρούσης Κων/νος του Θεοφάνους

Πίνακας Διοικητικών Επιτροπών
από την Ίδρυση του Επιμελητηρίου Ημαθίας (1960) έως και σήμερα

Μπίκας Γεώργιος
Πρόεδρος

 

Αποστολίδης Στέφανος Α’
Αντιπρόεδρος

 

Γιάγκογλου Αναστάσιος
Β’ Αντιπρόεδρος

 

Σισμανίδης Κωνσταντίνος
Γενικός Γραμματέας

 

Ασλανίδης Ιωάννης
Οικονομικός Επόπτης

 

Γαλλίκας Ιωαννης
Υπεύθυνος ΓΕΜΗ και Εξυπηρ. επιχειρήσεων

 

Νέγκας Νικόλαος
Υπεύθυνος Συμβουλευτικής Υποστήριξης Επιχειρήσεων

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Νικόλαος Ουσουλτζόγλου

Α΄. ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ: Γεώργιος Μπιζέτας

Β΄. ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ: Δημήτριος Αλμπάνης

ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ: Νικόλαος Πατσιαβούρας

ΟΙΚΟΝ. ΕΠΟΠΤΗΣ: Γεώργιος Μπίκας

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Νικόλαος Ουσουλτζόγλου

Α΄. ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ: Γεώργιος Μπιζέτας

Β΄. ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ: Δημήτριος Αλμπάνης

ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ: Νικόλαος Πατσιαβούρας

ΟΙΚΟΝ. ΕΠΟΠΤΗΣ: Μιχαήλ Τρανίδης

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Νικόλαος Ουσουλτζόγλου

Α΄. ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ: Κωνσταντίνος Μπλάντας

Β΄. ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ: Δημήτριος Αλμπάνης

ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ: Νικόλαος Πατσιαβούρας

ΟΙΚΟΝ. ΕΠΟΠΤΗΣ: Μιχαήλ Τρανίδης

1. Νικόλαος Ουσουλτζόγλου ΠΡΟΕΔΡΟΣ [Βιογραφικό]

2. Αθανhttp://βιογραφικό-σημείωμα-προέδρου-επιμελ/άσιος Βαφειάδης Α' ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ

3. Αβραάμ Ευφραιμίδης Β' ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ

4. Βασίλειος Πετρομελίδης ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

5. Μιχαήλ Τρανίδης ΟΙΚΟΝ. ΕΠΟΠΤΗΣ

1. Ωρολογάς Αλέκος του Σπυρίδωνα, ΠΡΟΕΔΡΟΣ

2. Βαφειάδης Αθανάσιος του Δημητρίου, Α΄ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ

3. Μπιλαδέρης Παναγιώτης του Φωτίου, Β΄ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ

4. Ουσουλτζόγλου Νικόλαος του Προδρόμου, ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

5. Μπλάντας Κων/νος του Αλεξάνδρου, ΟΙΚ. ΕΠΟΠΤΗΣ

1. Κούτερης Θωμάς του Γρηγορίου, ΠΡΟΕΔΡΟΣ

2. Ωρολογάς Αλέκος του Σπυρίδωνα, Α΄ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ

3. Μπιλαδέρης Παναγιώτης του Φωτίου, Β΄ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ

4. Ουσουλτζόγλου Νικόλαος του Προδρόμου, ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

5. Μπλάντας Κων/νος του Αλεξάνδρου, ΟΙΚ. ΕΠΟΠΤΗΣ

1. Κούτερης Θωμάς του Γρηγορίου, ΠΡΟΕΔΡΟΣ

2. Ωρολογάς Αλέκος του Σπυρίδωνα, Α΄ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ

3. Εκατός Ευστράτιος του Ιωάννου, Β΄ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ

4. Ουσουλτζόγλου Νικόλαος του Προδρόμου, ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

5. Παπαδόπουλος Κων/νος του Ευαγγέλου, ΟΙΚ. ΕΠΟΠΤΗΣ

1. Κούτερης Θωμάς του Γρηγορίου, ΠΡΟΕΔΡΟΣ

2. Ωρολογάς Αλέκος του Σπυρίδωνα, Α΄ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ

3. Εκατός Ευστράτιος του Ιωάννου, Β΄ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ

4. Ουσουλτζόγλου Νικόλαος του Προδρόμου, ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

5. Παπαδόπουλος Κων/νος του Ευαγγέλου, ΟΙΚ. ΕΠΟΠΤΗΣ

1. Καζαντζίδης Κων/νος του Γεωργίου, ΠΡΟΕΔΡΟΣ

2. Κούτερης Θωμάς του Γρηγορίου, Α΄ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ

3. Θεοδωρίδης Παναγιώτης του Κων/νου, Β΄ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ

4. Ουσουλτζόγλου Νικόλαος του Προδρόμου, ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

5. Ωρολογάς Αλέκος του Σπυρίδωνα, ΟΙΚ. ΕΠΟΠΤΗΣ

1. Πασχαλίδης Λάζαρος του Παντελή, ΠΡΟΕΔΡΟΣ

2. Θεοδωρίδης Παναγιώτης του Κων/νου, Α΄ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ

3. Ουσουλτζόγλου Νικόλαος του Προδρόμου, Β΄ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ

4. Λιόλιος Στέφανος του Σταύρου, ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

5. Ωρολογάς Αλέκος του Σπυρίδωνα, ΟΙΚ. ΕΠΟΠΤΗΣ

1. Καλαμάτας Παντελής του Θεοδώρου, ΠΡΟΕΔΡΟΣ

2. Θεοδωρίδης Παναγιώτης του Κων/νου, Α΄ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ

3. Καζαντζίδης Κων/νος του Γεωργίου, Β΄ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ

4. Οικονόμου Γεώργιος του Νικολάου, ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

5. Ωρολογάς Αλέκος του Σπυρίδωνα, ΟΙΚ. ΕΠΟΠΤΗΣ

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η συγκρότηση της παραπάνω Διοικητικής Επιτροπής, έγινε την 26η Οκτωβρίου 1981, μετά την εφαρμογή του Ν. 1089/1980.

1. Καλαμάτας Παντελής του Θεοδώρου, ΠΡΟΕΔΡΟΣ

2. Θεοδωρίδης Παναγιώτης του Κων/νου, ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ

3. Οικονόμου Γεώργιος του Νικολάου, ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

1. Καλαμάτας Παντελής του Θεοδώρου, ΠΡΟΕΔΡΟΣ

2. Θεοδωρίδης Παναγιώτης του Κων/νου, ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ

3. Οικονόμου Γεώργιος του Νικολάου, ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

1. Χατζηκοκόλης Αλέξανδρος του Θεοχάρη, ΠΡΟΕΔΡΟΣ

2. Θεοφάνους Δημοσθένης του Θωμά, ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ

3. Καζαντζίδης Θεόδωρος του Παναγιώτη, ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ


ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η συγκρότηση της παραπάνω Διοικητικής Επιτροπής, έγινε την 15η Οκτωβρίου 1974, με το υπ΄ αριθμ. Πρωτ. 2344/Φ103/11-10-1974.

1. Καλαμάτας Παντελής του Θεοδώρου, ΠΡΟΕΔΡΟΣ

2. Μήτσιου Χρήστος του Γεωργίου, Α΄ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ

3. Γεωργιάδης Πέτρος του Δημοσθένη, Β΄ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ

4. Κασάπης Στέφανος του Κων/νου, ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

5. Θεοδωρίδης Παναγιώτης του Κων/νου, ΟΙΚ. ΕΠΟΠΤΗΣ


ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η συγκρότηση της παραπάνω Διοικητικής Επιτροπής, έγινε την 31η Μαΐου 1974 ( Πρακτικό Νο 14).